Makijaż permanentny w ciąży – czy można?

Makijaż permanentny stał się bardzo popularny. Co druga kobieta myśli o tym, by tatuować sobie brwi. Inne wybierają tańszy, bardzo naturalny efekt, czyli odżywkę. Im większe zainteresowanie, tym więcej pytań wokół permanentnego makijażu. Jednym z popularniejszych jest pytanie o to, czy można zabieg na brwiach wykonywać w czasie ciąży.

Makijaż permanentny w ciąży

To zaskakujące, jak wiele kobiet zastanawia się, czy można wykonywać makijaż permanentny w ciąży. Wiele z nas myśli o nim jak o prostym zabiegu kosmetycznym. Tymczasem każdy makijaż permanentny jest mimo wszystko ingerencja w nasze ciało i przebiega specyficznie.
Dziś odpowiadamy na pytanie dotyczące makijażu permanentnego w ciąży: zarówno w trosce o zdrowie mamy, jak i jej maleństwa.

Pamiętaj!
Makijaż permanentny jest ZAWSZE formą płytkiego tatuażu i polega na wprowadzeniu barwnika, czyli wybranego pigmentu do skóry za pomocą igły lub specjalnego ostrza. Zabieg bywa bolesny i wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, zaś do niego używane są kremy i maści o działaniu miejscowo znieczulającym.

Makijaż permanentny a ciąża

Każdy wie, że ten szczególny czas, jakim jest ciąża, warto spędzić aktywnie i w pełni zdrowia. Oczywistym jest, że choroby, stres, leki, środki chemiczne, złe nawyki żywieniowe i używki (papierosy, alkohol) i nieodpowiedni tryb życia nie służą ani matce, ani dziecku. Dlatego w ciąży neutralizuje się wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ zarówno na organizm matki, jak i dziecka. Stąd płynie bardzo prosty wniosek: permanentny makijaż w ciąży NIE JEST DOZWOLONY. Oto dlaczego:

1. Makijaż permanentny a ciąża – środki miejscowo znieczulające

Jak już wspomnieliśmy – makijaż permanentny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a podczas zabiegu przenika do organizmu dana ilość środków znieczulających.
Oczywiście wszystkie stosowane środki są przebadane i dopuszczone do użytku, ale warto pamiętać, że organizm może różnie na nie zareagować.W ciąży nawet ich najmniejsza ilość może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. To właśnie używanie przy zabiegu środków znieczulających jest pierwszym z powodów, dla którego nie zaleca się go w ciąży.

2. Makijaż permanentny a ciąża – barwniki do makijażu permanentnego

Obecnie dostępne są bardzo różne barwniki i pigmenty do makijażu permanentnego. Niestety w wielu przypadkach mogą one wywołać reakcje niepożądane. Do najczęstszych należą odczyny alergiczne oraz powikłania po zabiegu w postaci trudno gojących się ran. Nawet tych najbezpieczniejszych i hipoalergicznych nie powinno się wprowadzać do skóry kobiety ciężarnej.

Pamiętaj!
Barwniki nie mają badań, które potwierdzają ich bezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.

3. Makijaż permanentny a ciąża – środki przeciwwirusowe

Zawsze po wykonaniu makijażu permanentnego ust ważne jest przyjmowanie środków przeciwwirusowych. Są one wydawane na receptę, po konsultacji z lekarzem, a ich przyjmowanie chroni usta przed wystąpieniem opryszczki. Przyjmowanie tych leków nie jest bezpieczne dla płodu.

4. Makijaż permanentny a ciąża – infekcje

Makijaż permanentny jest zabiegiem inwazyjnym. Podczas niego naruszona zostaje ciągłość naskórka, więc pozostawia ślad w organizmie. Jeśli w ciąży jesteś osłabiona i narażona na infekcje, to niestety każda ingerencja w organizm może być przyczynkiem do choroby. Dlatego bezwzględnie zrezygnuj z zabiegów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

scroll top